wtorek, 13 listopada 2012

Pilates


Pilates - ćwiczenia dla każdego


Moda na pilates ogarnęła Stany Zjednoczone, a teraz powoli dociera do Polski. Skąd ten szał? Może z chęci osiągnięcia harmonii duszy i ciała, do której te ćwiczenia dążą. Od jakiegoś czasu możemy zaobserwować wielkie zainteresowanie ćwiczeniami tego typu, zarówno wśród osób młodych, jak i nieco starszych.
Pilates został zapoczątkowany w XX wieku, a jego autorem stał się Josef Humbertus Pilates, Niemiec z pochodzenia. Ćwiczenia zostały tak dobrane, aby rozciągnąć i uelastycznić każdy mięsień naszego ciała. Początkowo miały one pomóc w dochodzeniu do formy kontuzjowanym tancerzom, a kilkadziesiąt lat później stały się formą rekreacji. W pilatesie odnajdziemy trochę baletu, jogi, a także ćwiczeń izometrycznych.
Jak to wygląda w praktyce? W pilatesie nie znajdziemy gwałtownych ruchów albo podskoków, które towarzyszą nam podczas treningów fitness. Pilatesmogą wykonywać wszyscy, nawet osoby cierpiące na choroby stawów, bóle kręgosłupa czy schorzenia innego rodzaju. Trening trwa nie dłużej niż 90 minut, a powtórzeń jest zwykle po kilka, gdyż ważniejsza jest jakość, a nie ilość. Lepiej jest wykonać ćwiczenie pięć razy, ale dobrze, niż kilkanaście w sposób nieprawidłowy.
Co jest najważniejsze w pilatesie? Kontrola oddechu i oczywiście prawidłowe oddychanie. Nie zwiększamy tempa, lepiej wolniej, a dłużej i efektywniej. Skutek? Widoczny już po 10-15 sesjach. Pilates wymaga jednak sporej dyscypliny – musi być wykonywany przynajmniej trzy razy w tygodniu, aby dał możliwie najwięcej korzyści dla naszego zdrowia i sylwetki.
Warto jednak pamiętać, że pilates nie sprawdzi się w walce z nadwagą – ilość spalanych kalorii w trakcie ćwiczeń porównywana jest do spokojnego spaceru. Ćwiczenia wykonuje się na macie, którą znjadziemy w klubie fitness, do tego używa się również dużych gumowych piłek oraz taśm. Czasami wykorzystuje się bardziej skomplikowany sprzęt, jednak najczęściej spotkamy się z podstawowym zestawem.
Pilates ma pozytywny wpływ na samopoczucie. Proporcjonalnie do czasu poświęcanego ćwiczeniom rośnie świadomość swojego ciała, co z kolei ma wpływ na nastawienie wobec siebie i świata. Ponadto ta metoda ćwiczeń jest wyjątkowo bezpieczna i poleca się ją dosłownie każdemu - bez względu na wiek, kondycję czy dotychczasowe doświadczenie.


About the Author

E. Adamska

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz