sobota, 24 listopada 2012

Dieta rozdzielna - królowa wszystkich diet


Dieta rozdzielna - królowa wszystkich diet


Jak działa dieta rozdzielna?

Można jeść to, co się chce!
  • Można jeść tyle, ile się chce
  • Nie wolno jedynie łączyć białka z węglowodanami
Dieta rozdzielna dopuszcza łączenie produktów białkowych z produktami neutralnymi oraz produktów węglowodanowych z produktami neutralnymi. Organizm ludzki potrzebuje naturalnie zarówno białka jak i węglowodany - te powinny być spożywane w minimum 3 godzinnych odstępach. W ten sposób potrawy mogą być odpowiednio strawione przez organizm.

Dlaczego dieta rozdzielna działa?

Rozdzielne spożywanie produktów białkowych oraz produktów węglowodanowych odpowiada biochemicznym uwarunkowaniom ludzkiego organizmu, który oddzielnie przygotowuje białka i węglowodany do trawienia, aby je następnie spożytkować. Węglowodany są przygotowane do trawienia już w jamie ustnej przez enzymy zawarte w ślinie. Białka są trawione w żołądku poprzez kwasy żołądkowe.
Już podczas naszego pierwszego spojrzenia na posiłek, kiedy "na sam widok leci nam ślinka" zapoczątkowywane są odpowiednie procesy trawienne:
  • Trawienie węglowodanów jest zapoczątkowywane w jamie ustnej, gdzie ślina nasycona enzymami tworzy amylazę ślinową, która jest wchłaniana przez miazgę pokarmową zapoczątkowując przekształcanie węglowodanów w cukry. Żołądek służy jedynie jako stacja przejściowa, w której miazga pokarmowa zostaje nasączona kwasami tłuszczowymi trafiając następnie do jelit.
  • Podczas trawienia białek, w jamie ustnej wytwarzana jest ślina, która ma za zadanie ułatwić przełknięcie miazgi pokarmowej. Ta z kolei trafia do żołądka, gdzie już gotowe kasy żołądkowe mogą trawić pożywienie i wykorzystać zawarte w nim białko.

Nie stosowanie diety rozdzielnej

Jeśli nasz organizm otrzymuje na raz zarówno produkty białkowe jak i węglowodanowe, proces trawienny trwa dużo dłużej, jest dużo bardziej złożony a zawarte w pożywieniu składniki odżywcze nie zostają w pełni wchłonięte.
  • Już w jamie ustnej zaczynają się problemy trawienia węglowodanów, które muszą zostać najpierw odnalezione. Zawarte w ślinie enzymy z trudem mogą trawić węglowodany, gdyż ich praca zakłócana jest przez zbędną miazgę pokarmową.

  • W żołądku występuje podobny problem, z tym że tu problem stanowi trawienie i wykorzystanie białek, które muszą zostać oddzielone od pozostałych składników odżywczych. Spożyte jedzenie "leży wówczas długo na żołądku" a zawarte w miazdze węglowodany mogą prowadzić do nieprzyjemnego uczucia, które powszechnie jest znane jako zgaga. Niejednokrotnie nierozdzielne spożywanie produktów białkowych i węglowodanowych może prowadzić do nadwrażliwości żołądkowych lub niestrawności.

Koniecznie dieta rozdzielna!

Dieta rozdzielna pozwala naszemu organizmowi ułatwiać procesy trawienne, przez co zawarte w pokarmie składniki odżywcze zostają należycie wchłonięte i wykorzystane. Odpowiednio komponowane posiłki zostają łatwo strawione a resztki opuszczają żołądek już po 2 godzinach. Stosując się do metod odżywiania rozdzielnego szybko odczujemy jego zalety a nasz organizm poczuje się lekko, świeżo i zdrowo!About the Author

Serwis internetowy www.apetyt-na-zdrowie.pl zawiera najważniejsze informacje dotyczące aktualnych badań i doniesień na temat poprawnego odżywiania. Zawarte tu między innymi porady żywieniowe, tabele kalorii, diety, licznik BMI czy ciekawostki żywieniowe, pozwolą zasięgnąć wiedzę pozwalającą cieszyć się zdrowiem długimi latami. Redakcja www.apetyt-na-zdrowie.pl życzy miłego czytania.

1 komentarz:

  1. dieta rozdzielna jest fajna, bo można na niej normalnie jeść, ja osobiście nie stosuję się co prawda do wszystkich jej zaleceń, ale na zdrowy rozsądek: nie łączę po prostu niektórych pokarmów. Właściwe połączenia sygnalizuje mi mój układ pokarmowy, który trawi je bez zakłóceń, gdy tylko połączę coś nie tak problemy murowane ;-), pozdrawiam!

    OdpowiedzUsuń