czwartek, 25 października 2012

Odżywianie dla Aktywnych!


Odżywianie dla aktywnych

Prowadzenie sportowego trybu życia wymaga zdecydowanie innego sposobu odżywiania aniżeli odżywianie osób dla, których jedyna aktywnością fizyczną jest spacer do kuchni ewentualnie podbiegi z miejskiej komunikacji do miejsca pracy.
Aby osoba aktywna mogła dostarczyć swojemu ciału witaminy i minerały w niezbędnych ilościach jej dieta powinna być bardzo zróżnicowana i zawierać szereg produktów spożywczych o dobrych walorach odżywczych. Warto tutaj wspomnieć o tym, że dieta powinna zawierać jak najmniej przetworzonych przemysłowo produktów żywnościowych, które podczas obróbki przemysłowej tracą wiele składników odżywczych, są najczęściej nafaszerowane dodatkami do żywności, których wpływ na nasze zdrowie wcale nie jest obojętny często są to substancje, które wpływają negatywnie na organizm. Produkty przetworzone posiadają wyższy indeks glikemiczny i przez to szybciej są wchłaniane węglowodany gwałtownie podnoszą poziom insuliny co prowadzi do gwałtownego spadku cukru we krwi i w konsekwencji do hipoglikemii.
Ważne jest również dostarczanie odpowiedniej ilości płynów aby nie dochodziło do odwodnienia organizmu.
Przynajmniej na godzinę przed treningiem nie należy zjadać posiłków. Można na dziesięć minut przed treningiem wypić węglowodany o wysokim indeksie glikemicznym w formie płynnej. Aktywność, która rozpoczniemy niedługo potem spowoduje, że insulina nie będzie wydzielana nadmiernie a komórki mięśniowe będą glukozę wchłaniały.
Bardzo istotne jest spożycie węglowodanów oraz białka po samym treningu. W okresie do około 30 minut po treningu mięśnie chłoną węglowodany trzykrotnie szybciej niż w innym okresie. Dostarczenie w tym czasie węglowodanów oraz wartościowych białek ma duże znaczenie. Węglowodany sprzyjają uzupełnieniu zapasów glikogenu w mięśniach natomiast białko przyśpiesza regenerację komórek mięśniowych.

W przypadku osób mocno trenujących ważne jest aby dostarczać większe ilości wartościowego białka, bez którego organizm zacznie sięgać po własne zasoby. A oznacza to, że zacznie wykorzystywać własne mięśnie zmniejszając w ten sposób ilość tkanki mięśniowej. Zaleca się aby okres odpoczynku po treningu trwał tyle samo co sam trening. Po treningu ważne jest także aby uzupełnić płyny oraz elektrolity które zostały wypłukane podczas wcześniejszej aktywności.About the Author

zapraszam do lektury

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz